Filmy
Michał Adamowicz wraz z Filipem Chudzyńskim stworzył dwa filmy - Pustać. Ostoja cietrzewia (2018) i Kohut (2022). Opowiadają one o tropieniu rzadkich i fascynujących ptaków - cietrzewi, podczas badań, które prowadził. Osią obu opowieści jest zgłębianie tematu relacji człowieka z naturą. Michał jest także autorem muzyki do obu produkcji.
ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA
Kohut
2022
Kohut (2022) to film Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego opowiadający o badaniu populacji cietrzewia w najwyższych polskich górach. Tatry, które z pozoru kojarzą się ze zdobywaniem szczytów, adrenaliną, sportami zimowymi i tłumem turystów ukazują widzowi swoje mniej znane, całkowicie dzikie oblicze. Poznajemy równoległy tatrzański świat, w którym wczesną wiosną wśród kosodrzewiny tokują cietrzewie, po grani wędruje ryś, po pionowej ścianie wspina się pomurnik, a latem w kałuży łania szykuje się do kąpieli.
Kohut to nie tylko opowieść o podróży w Tatry w celu spotkania cietrzewi, ale także historia o drodze przez różne etapy poznawania natury - od nastawienia jedynie na cel, przez naukę pokory i uważności, aż po poczucie chwilowej jedności z przyrodą. Zakopiański pokaz filmu Kohut we wrześniu 2022 był jednym z czynników, które doprowadziły do powstania kampanii edukacyjnej Tatrzańskiego Parku Narodowego "Chronić Cię Trzeba" mającej na celu promocję odpowiedzialnej turystyki w kontekście ochrony cietrzewia, i ogółu górskiej przyrody przed nadmierną presją turystyczną.
ZWIASTUN
Pustać. Ostoja cietrzewia.
2018
Pustać. Ostoja cietrzewia (2018) to film Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego opowiadający o tropieniu ostatnich biebrzańskich cietrzewi. Powstał podczas badań, które Michał prowadził w latach 2017-2018. "Pustać..." pokazuje bezkres ciągnących się po horyzont torfowisk. Oferuje możliwość zajrzenia w najdziksze, niedostępne dla turystów ostępy biebrzańskich bagien. Pokazuje ich przemierzanie we wszystkich porach roku, letnie gęstwiny, wiosenne rozlewiska, bezcenny widok sylwetki cietrzewia na czubku brzozy w mroźny zimowy dzień i watahę wilków przemykającą w oddali w listopadowej mgle. Autorzy filmu oddali też głos mieszkańcom i miłośnikom Doliny Biebrzy, dzięki czemu dowiadujemy się o realiach życia w bliskości bagien z pierwszej ręki. Biebrza wycisza i skłania do refleksji nad relacją współczesnego człowieka z naturą.
ZWIASTUN
PROFILE MUZYCZNE MICHAŁA ADAMOWICZA